Historia  

      Biblioteka szkolna LO im. Braci Śniadeckich działa od chwili powstania szkoły, tj. od 1945r. Jej organizatorem i pierwszym bibliotekarzem był nauczyciel LO - Michał Kwaśniewski
      Pierwsze Książki, jakie trafiły do zbiorów biblioteki, pochodziły głównie z darów osób prywatnych i tzw. przydziałów.       Inwentaryzowanie zbiorów zacząto dopiero w 1948 r. Stan liczebny księgozbioru w pierwszych latach istnienia biblioteki był bardzo skromny - wystarczy wspomnieć, że w 1950 r, liczył on tylko 1666 woluminów. Biblioteka mieściła się wtedy na parterze i zajmowała jedno pomieszczenie.

      Rozwój biblioteki nastąpił szczególnie w latach 1965-1975, kiedy kierowała nią Danuta Słabęcka. Biblioteka zajmowała wtedy trzy pomieszczenia na trzecim piętrze, w tym jedno przeznaczone na czytelnię. Ze względów bezpieczeństwa, z początkiem lat siedemdziesiątych bibliotekę przeniesiono ponownie na partek, gdzie znajduje się do dziś. Początkowo przeznaczono dla niej jedno pomieszczenie, ale od 1982 r. zbiory zostały rozmieszczone w trzech obszernych salach, i tak jest do chwili obecnej.

      Jedno z pomieszczeń pełni funkcję czytelni, w dwóch pozostałych mieści się wypożyczalnia i księgozbiory; literatury pięknej i popularnonaukowy - z wolnym dostępem do półek.

      Od 1975 r. kierownictwo biblioteki objęła Zofia Stokowska. W latach 1970 - 2000 w ibliotece szkolnej LO na etacie nauczyciela-bibliotekarza pracowała także Marta Rydjan.

      Od roku szkolnego 2000/2001 bibliotekę szkolną LO prowadzą dwie nauczycielki-bibliotekarki: Barbara Rutkowska i Irena Szeliga.

      Obecnie w jej skład chodzą trzy pomieszczenia : wypożyczalnia, sala z księgozbiorem popularnonaukowym i literaturą piękną oraz obszerna czytelnia. Obsługuje uczniów i nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego oraz Gimnazjum Łużyckiego. Korzystają z niej również studiujący absolwenci LO. Księgozbiór biblioteki liczy obecnie ponad 33 tys. woluminów. Zasiliły go ( w latach 1984-1985 ) zbiory bibliotek Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących i Liceum Medycznego.

      Profil księgozbioru ma charakter uniwersalny. Wyróżnić jednak można działy szczególnie bogato wyposażone. Należą do nich niewątpliwie : medycyna, historia literatury, nauki matematyczno - przyrodnicze, historia oraz języki obce : niemiecki i angielski. Biblioteka posiada także stosunkowo dużo literatury pięknej, rozdzielonej - dla wygody czytelnika - na literaturę polską i obcą.

      W ciągu ostatnich lat powstał nowy, stale uzupełniany nowościami dział, gromadzący materiały o Unii Europejskiej, zlokalizowany w czytelni. Rozbudowano także działy dotyczące sztuki. W czytelni znajdują się również, zasługujące na uwagę, Regionalia, obejmujące swym zakresem cały Dolny Śląsk. Specjalnie wyodrębniony został w nich księgozbiór o Łużycach (tzw.Lusatica).

      Oprócz wydawnictw książkowych biblioteka gromadzi także inne nośniki informacji, takie jak kasety magnetofonowe ( językowe ), kasety VHS oraz płyty DVD i CD-ROM. Biblioteka posiada bogatą kartotekę cytatów ( osobową i rzeczową ), oraz kartoteki tekstowe, zawierające materiały z różnych dziedzin wiedzy. W czytelni uczniowie mają do dyspozycji 3 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu a także miejsce z radiomagnetofonem do korzystania z kaset magnetofonowych do nauki języków obcych. Zbiory biblioteczne wzbogacają także czasopisma .

Z całego tego dorobku wiedzy i kultury, zgromadzonego na półkach biblioteki czytelnicy korzystać mogą przy pomocy fachowej kadry, kierującej się w swej codziennej pracy dewizą, że :

"BIBLIOTEKA JEST WIELKA PRZEZ
SWĄ GOŚCINNOŚĆ,
A NIE PRZEZ SWE ROZMIARY"

Rabindranath Tagore